‘Evde kal’ önlemi kadına yönelik şiddete dönüştü

img

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Av. Rukiye Leyla Süren, koronavirüs salgınına karşı alınan “Evde kal” önlemiyle birçok ülke gibi Türkiye’de de kadına yönelik şiddetin arttığını belirtti. Süren, acil şekilde Aile İçi Şiddet hatlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Giderek yayılarak ölümlere yol açan Koronavirüs (Kovid-19) salgını henüz aşısı bulunamadığı için dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Virüse karşı çaresiz kalınması nedeniyle insanlar uzmanlardan gelen “Evde kal” önerisi doğrultusunda virüsten korunmak için insanlar evlerine kapanmış durumda. Ancak alınan bu önlem, ev içerisinde kadınlara yönelik şiddete dönüştü.
 
Dünya genelinde yapılan kimi araştırmalara göre, eve kapanma önlemi kadına yönelik hem psikolojik hem de fiziksel şiddeti artırdı. 
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, salgından sonra yerküredeki her 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel istismara maruz kaldı. Kovid-19 salgınından sonra ev içi şiddet ve sağlık personellerine karşı şiddetti raporlayan bir diğer kurum Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Departmanı’na bağlı UK Aid Direct adlı kuruluş.
 
Bu kuruluşça hazırlanan rapora göre, Koronavirüsün ilk çıktığı Çin’de sadece Şubat ayında yapılan başvurulara göre aile içi şiddet vakaları 3’e katlandı.
 
Raporda, Çin’de ev içi şiddeti önlemek için çalışan kuruluşlara yapılan şikayetlerin sayısının yüzde 90 arttığı da kaydedildi. Çin’deki aktivistler, bu durumu “eve kapanmanın sonucu” olarak değerlendirirken, kadın örgütleri ise karantina uygulaması başladığından beri birçok farklı bölgeden çok yüksek sayıda ev içi şiddet ihbarı aldıklarını kaydetti.
 
BM: ŞİDDET FIRSATI SUNUYOR
 
Birleşmiş Milletler (BM)  Kadın Birimi Genel Müdür Vekili Anita Bhatia da, “İnsanları virüsten korurken mecburen kullandığımız yöntem aile içi şiddet kurbanlarında olumsuz etkileri olabiliyor” diyerek, sosyal yaşamdan uzak durmanın, eve kapanmanın şiddet uygulayanlara ‘doz artırmak’ için, daha fazla şiddet uygulamak için fırsat sunduğunu ifade etmişti.
 
KORONAVİRÜS ŞİDDETİ ARTIRDI
 
Türkiye’deki kadın örgütlerine göre de, koronavirüsün yaygınlaşması ve eve kapanma önlemlerinin alınmasıyla kadına yönelik şiddette artış yaşandı.
 
Koronavirüse karşı alınan “Evde Kal” önleminin kadınlara yansımasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçusu Avukat Rukiye Leyla Süren ile konuştuk. 
 
Türkiye’de erkekler tarafından öldürülen kadınların ölüm yerleri incelediğinde büyük oranda evlerde ve en yakınında olan kişiler tarafından katledildiği gerçeği ile karşılaştıklarını belirten Süren, bu nedenle salgının ilk günlerinden bu yana hem Türkiye'de hem dünyada özel alanlara kapatılan kadınların can güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğunu sürekli vurguladıklarını ve talepte bulunduklarını dile getirdi.
 
ŞİDDET NEDEN ARTTI?
 
Özelikle bu dönemde şiddetin artmasının nedenleri üzerinde duran Süren, “Kadınlar kendileri ve gelecekleri hakkında karar vermek istiyorlar, sorguluyorlar, talep ediyorlar. Evdeki ve ev dışındaki yaşamları hakkında fikirleri alınsın istiyorlar. Bu nedenle diğer zamanlarda neden ev içi şiddet oluyorsa, bu dönemde de bu sebeple oluyor. Değişen şey, taraflar yani şiddeti uygulayan erkek ile mağdur kadının aynı ortamda daha çok kaldığı için şiddete uğrama riski daha yükseliyor ve daha çok şiddet görüyor” diye belirtti.
 
10 GÜNDE 10 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
 
Av. Süren, başta Almanya olmak üzere birçok ülkesinde karantina günlerinde kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle kimi tedbirler alındığını da dile getirdi. Türkiye’nin de benzer tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Süren, “Henüz şu aşamada net rakamlara sahip olmasak da geçtiğimiz 10 gün içinde 10 kadın öldürüldüğünü biliyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin de diğer bazı ülkelerin yaptığı gibi kadınların eve kapandığı bugünlerde kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda daha dikkatli ve daha tedbirli olmalı. Yeni protokoller hazırlayıp, özellikle bu konuda çalışan bireylerin birimlerin kuruluşların daha dikkatli ve daha faal olması gerektiği yönünde uyarılar yapması zorunludur” dedi. 
 
'ŞİDDETLE YÜZ YÜZE BIRAKILDI’ 
 
Toplumsal olayların yoğun yaşandığı günlerde şiddetin arttığını ifade eden Süren, ancak Türkiye’de buna dair herhangi bir önlemin alınmadığını belirtti. Bu yüzden kadınların şiddetle yüz yüz bırakıldığını altını çizen Süren, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kadınları ve çocukları şiddete karşı korumak için ilave tedbirler almasının zorunlu olduğunu kaydetti.
 
Süren, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Yeni acil aile içi şiddetle ilgili hatlar olabilir. Emine Bulut genelgesi yayınlandı ve aile içi şiddet birimleri oluştu. Karakollarda buradaki eğitimli çalışan sayısı arttırılabilir. Olayların dökümü yapılarak hangi sayılarda, hangi aşamalarda oldukları tek tek takip edilebilir.” 
 
‘ŞİDDET ARTIRACAK!’
 
Karantina önlemlerinin bu şekilde sürmesi halinde kadına yönelik şiddetin daha da artacağı uyarısında bulunan Süren, “Kadına yönelik şiddetin yüzde kaç oranında artacağına dair bir oran vermek tabi ki mümkün değildir. Ancak 2019 yılında 474 kadın ölümü ile kapattığımız düşünülürse, Şubat ayında 22 kadın cinayeti ve 12 artı şüpheli ölüm dikkate alınırsa karantina günlerinde birebir şiddet uygulayacak kişilerle aynı ortamda kalan kadınların daha büyük oranda şiddete maruz kalacağı gayet açık” dedi. 
 
Süren, bu durumun önüne geçmek için ise kadın örgütlerinin taleplerinin dikkat alınması ve uygulanması gerektiğinin altını çizdi.
 
'SUÇLARIN ARTMASINA NEDEN OLACAK'
 
Yine Hükümetin salgın tehdidi ile birlikte gündemine alıp üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesi ile cinsel suçlara af getirmek istediği yönünde yansıyan bilgilere dikkat çeken Süren, düzenlemenin bu haliyle yasalaşması halinde yeni suçların işlenmesine kapı aralayacağını vurguladı. Av. Süren, bu konuda şunları söyledi: “Ceza indirimi geçmişte bu suça maruz kalanları suçluların ceza çekmeden devlet tarafından affedilmesi sebebiyle zarar vereceği gibi bundan sonra oluşacak suçlarda da faillerde ceza indirimi beklentisi az ceza alma rahatlığı oluşacaktır. Cezasızlık algısı yeni suçların işlenmesine neden olacaktır. Ayrıca kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçlar ve şiddet ile ilgili indirim düzenleyen bu tür yasalar İstanbul Sözleşmesi'ne ve sözleşmeyi önceleyen Anayasa madde 90'na da aykırı olacaktır.” 
 
'KAMUOYU ESAS ALINMALI’
 
Bu tür kanun tasarılarının kamuoyu ile paylaşılması, konuyla ilgilenen sivil toplum örgütleri, barolar ve partilerin görüşlerinin alınması gerektiğini söyleyen Süren, “Apar topar belli kişilerin bulunduğu masalarda bu tür kanun tasarıları hazırlamak, toplumsal barışa katkı sağlamayacağı gibi kadına ve çocuğa yönelik şiddeti cinsel saldırıyı çoğaltacaktır. Daha önce yapılan infaz indirimleri ve af yasaları bu iddiamızı kanıtlar niteliktedir” diye konuştu. 
 
MA / Semra Turan
 

Diğer başlıklar

00:14 ATO: 18 sağlık çalışanına Kovid-19 tanısı konuldu
29/03/2020
23:37 Kayyım yönetimindeki belediyeden Kürtçe atağı!
22:37 Mazıdağı’nda bir köy karantinaya alındı
21:53 CHP’li Ağbaba 'koronavirüsten ölenlerin isimleri e-devlet'te yer alıyor' dedi, girişler engellendi
21:16 İçişleri Bakanlığı’ndan ‘tek-çift plakalı’ koronavirüs tedbiri
20:46 Gözaltına alınan TIR şoförü serbest bırakıldı
20:25 Diyarbakır’da koronavirüsten iki kişi daha yaşamını yitirdi
19:59 Çanakkale’de koronavirüs karantinası
19:48 İzmir Barosu’ndan HMK’da yapılmak istenen değişikliğe tepki
19:40 Koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 131'e, vaka sayısı 9 bin 217'ye yükseldi
19:17 Karantinada kalan umrecilerin bazılarının test sonucu pozitif çıktı
19:03 AKP'nin tedbirlerine tepki gösteren TIR şoförüne gözaltı
18:44 Merkez Bankası: Tüketimde zayıflama yok, büyüme bekliyoruz
18:39 Suriye’de koronavirüsten ilk ölüm
17:59 Batman kayyımından 'site yapım aşamasında' açıklaması
17:18 Fincancı: Cezaevlerinde tahliyeler hızla gerçekleştirilmeli
17:13 Söylenmeyen sözler nedeniyle HDP'li Tosun’a soruşturma açıldı
17:05 Urfa’da çok sayıda bina karantina altında
16:38 360 kişiyi taşıyan gemi Ege Denizi açıklarında kaldı
16:35 Devrimci 78’liler Federasyonu: Kızıldere geçmişten geleceğe bir yolculuktur
15:46 İşçiler için gelir güvencesi talebi
15:45 İETT’de koronavirüs şüphesi: 7 çalışan karantinaya alındı
15:43 HDP’den koronavirüse karşı 12 önlem
15:31 Türkiye 4'üncü kez Hesekê’nin suyunu kesti
15:30 AKP Meclis’te ‘esnek çalışma’ dönemi başlattı
15:29 Çankırı’da bir köy karantinaya alındı
15:25 ‘Devlet kadın ve çocukları korumak yerine failleri korumayı seçmiştir’
15:24 Kürt Araştırmalar Derneği'nden online kurs
15:06 Rize’de koronavirüs karantinası genişliyor
14:41 İnfaz düzenlemesinde yeni yönetmelik: Düşman infaz düzenlemesi
14:30 Bärbel Kofler: Kayyım atamaları siyasi amaç taşıyor
14:15 Kadın Meclisleri'nden 'Şiddetten Korunma Kılavuzu'
13:54 'Öğrencilerin yüzde 20'sinin internete erişimi yok'
13:38 Salgın tehdidine rağmen yüzlerce işçi yan yana çalıştırılıyor
13:37 CHP’li Sertel: Tüm sağlık emekçilerine ek ödeme yapılsın
13:31 'Asılsız haberlere itibar etmeyin'
13:31 Dünya basınında korona: Latin Amerika’da kadına şiddet arttı
13:00 Salihli Çevre Derneği: Ekolojik sistemi yağmalamaktan vazgeçin
12:25 ‘Evde yalnız değilsin’
11:58 İzmir Barosu: İşçiler ‘Ölüm ya da açlık’ ikileminden kurtarılmalıdır
11:48 Êzidî mezarlığına saldırıya tepki: Ölülerimize saygı duyun
11:05 7 ilde yağış bekleniyor
11:05 SES, sağlık çalışanları için hazırladığı talepleri paylaştı
10:43 72 yaşındaki tutuklu annesi: Bu adaleti kabul etmiyoruz
10:38 Tutuklulara korona tehdidi: Virüslü birini aranıza getiririz
10:34 Emeklilerin bayram ikramiyeleri 7-11 Nisan arasında ödenecek
10:26 Koronavirüste son 24 saat: Ölümler 30 bini, vaka sayısı 650 bini geçti
10:24 Kars Kent Konseyi’nden dayanışma çağrısı
09:16 Uyarılara rağmen koğuşlara 50 kişilik ekiple baskın
09:14 Fotoğraflarla Ankara’nın korana günleri
09:13 'Siyasi tutukluların kapsam dışında bırakması eşitlik ilkesine aykırı'
09:12 Tutuklular alınmayan salgın önlemleri yüzünden endişeli
09:12 KHK'li sağlıkçılar salgınla mücadelede gönüllü çalışmaya hazır
09:11 'Salgın ortamında yapılan kayyım atamaları fırsatçılıktır'
09:10 Batman kayyımı gelir gelmez Kürtçeyi sildi
09:09 Sağlıkçıların en büyük sıkıntısı koruyucu maske ve eldiven eksikliği
09:08 Mersin esnafı tepkili: Paket yandaşa
09:07 DEDAŞ çiftçilere verilen desteğe el koydu
09:06 Alınak'ın korona nedeniyle tahliye talebine ret
09:02 Silopi Belediyesi geliri düşük ailelerin tespitine başladı
09:00 Sağlık emekçileri sürekli sağlık taramasından geçirilmeli
09:00 29 MART 2020 GÜNDEMİ
08:38 Yeni Hasankeyf’i bir kez daha su bastı
28/03/2020
23:16 İşçiler memleketlerine gitmek için otogara akın etti
23:06 Nusaybin'deki trafik kazasında 1 kişi öldü
22:15 Paylaştığı video ile 'Sizler hepiniz benim sesim olabilirsiniz' dedi
21:58 İstanbul'da çocuklar market ve pazar yerlerine alınmayacak
21:27 Kovid-19 testi olmayınca tomografi sonucuyla karantinaya alındı
20:44 KESK’ten Ankara koronavirüs raporu: Önlemler yetersiz
20:28 Dersim’de virüs tespit edilen köy karantinaya alındı
20:05 Bursu kesilen öğrenciler: KYK koronavirüs kadar tehlikeli
19:58 Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 108'e yükseldi
19:14 11 askerin koronavirüse yakalandığı iddiasını Bakan'a sordu
17:57 Rusya: Koronavirüsü tedavi edecek ilacı geliştirdik
17:47 Salgınla mücadeleyi eleştirince ifadeye çağrıldı
16:47 DİSK-AR: 15 milyon işçinin 3 aylık ihtiyacı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanabilir
16:25 5’inci Küresel İklimi Grev’i salgın yüzünden dijital alana taşındı
16:12 Diyarbakır'da bir bina daha karantina altına alındı
16:09 İstanbul’dan Cizre’ye gelen öğrenci karantinaya alındı
15:48 Tekerlekli sandalyedeki tutuklu virüsten nasıl korunacak?
15:18 Diyarbakır Barosu: İddianame Elçi cinayetini perdeleme girişimidir
15:02 Siirt Belediyesi toplu taşımayı durdurdu
15:00 Karantinadaki mahallede sağlık taraması yapıldı
15:00 Bakan Selçuk: ‘EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak
14:59 Kılıçdaroğlu: Etkin, geniş ve yaygın bir sokağa çıkma yasağına ihtiyaç var
14:33 Hasta tutuklu Keleş’in ilacı 1 yıldır verilmiyor
14:24 'Roboski'ye adalet gelmeden Türkiye'ye gelmez'
14:23 Askerlerde korona endişesi: 55 kişilik koğuşlarda 100 kişi kalıyor!
14:11 Diyarbakır’da Kovid-19 vakası artıyor
13:53 Ambargo altındaki Mahmur Kampı halkına Özerk Yönetim’den destek
13:32 Af Örgütü'nden tutuklu gazetecilere dair çağrı
13:22 Cumartesi Anneleri: Daha yüksek sesle insan hakları talep etme zamanıdır
13:22 Kayıplar için 581’inci eylem: Hakikat komisyonu kurulsun
13:21 ‘Hasta tutukluların tahliyeleri acil olarak sağlanmalıdır’
13:13 KKTC'de koronavirüs nedeniyle ilk ölüm
12:23 HDP'li vekil Habip Eksik: AKP çalmak için kayyım atıyor
12:21 Ankara Büyükşehir Belediyesi sayaç okuma işlemlerini durdurdu
12:21 Grup Yorum üyeleri için İçişleri Bakanlığıyla görüşüldü
12:20 ‘Ücretli öğretmenler açlığa terk edilemez’
12:20 Prof. Dr. Çelik: Çocuklar daha fazla kişiye virüs bulaştırabilir