Sağlık örgütlerinden Koronavirüs'ten korunma reçetesi

img

İSTANBUL - Koronavirüs salgınına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan sağlık örgütleri, virüsü beklerken aklın ve bilimin gösterdiği yolda gerekli tedbirleri alınması gerektiğine dikkati çekerek, korunma yöntemlerini sıraladı. 

İstanbul Tabip Odası ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Çin'de ortaya çıkan Koronavirüs salgınına ilişkin İstanbul Tabip Odası binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, “Koronavirüsü beklerken aklın ve bilimin gösterdiği yolda gerekli tedbirleri alarak” pankartı asıldı. Hazırlanan ortak basın açıklamasını Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Serap Şimşek Yavuz yaptı. Koronavirüs salgının dünya genelinde hızla yayıldığını ve komşu ülkelerden İran’da da bu virüse bağlı olarak ölümlerin görülmesinin tehlikenin giderek yaklaştığının göstergesi olduğunu ifade eden Yavuz, bu durumun doğal olarak, toplumda büyük bir endişeye yol açtığını söyledi. 
 
Koronavirüs salgını hakkında bilgilendirmelerde bulunan Yavuz, “SARS-CoV-2 henüz 2 ay önce belirlenmiş olup salgın halen devam etmektedir, dolayısıyla bu virüsün yaptığı hastalıkla ilgili tüm bilgiler şu ana kadar elde edilebilmiş verilere dayanmakta ve daha fazla veri geldikçe güncellenmektedir. Şu ana kadar tanımlanmış olgulardan elde edilen veriler COVID-2019'a neden olan SARS-CoV-2'nin solunum yoluyla bulaştığını göstermektedir. Bu virüsün cansız yüzeylerde uzun süreli yaşaması mümkün olmadığı için, hastalığın görüldüğü ülkelerden gelen kargolarla vs. tür bir bulaşma tanımlanmamıştır” dedi. 
 
2-14 GÜN KULUÇKA SÜRESİ SONRA YÜKSEK ATEŞ 
 
Hastalığın, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük, nefes darlığı, halsizlik ve kırıklık yakınmalarıyla ortaya çıktığını dile getiren Yavuz, “Bazı hastalarda boğaz ağrısı, burun akıntısı, ishal de olabildiği bildirilmiştir. Hastalığın bazı insanlarda hiçbir belirti vermeden de (asemptomatik) seyredebileceği görülmüştür. Günümüze kadar tanımlanmış olgularda ölüm oranı yüzde 2-3 civarlarında belirlenmiş olup, bu oran SARS ve MERS'ten oldukça düşüktür (sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 35). Ek olarak şu ana kadar belirlenmiş COVID-2019 olgularının genellikle hastaneye başvuran ağır hastalar olduğu, belirtisiz seyreden olguların bu hesaplamalarda pek yer almadığı düşünüldüğünde ölüm oranının yüzde 2'den daha düşük olacağı da öngörülmektedir” diye belirtti. 
 
 
YAŞLILARDA ÖLÜMCÜL OLMA RİSKİ YÜKSEK 
 
Hastalığın yaş dağılımlarına göre de bilgilendirmelerde de bulunan Yavuz, şöyle devam etti: “Eldeki veriler, hastalığın özellikle yaşlı ve ek başka hastalıkları (diyabet, bağışıklık baskılayan hastalıklar, akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser vb.) olan kişilerde daha ağır seyirli ve ölümcül olabileceğini göstermektedir.”
 
‘PANDEMİ RİSKİ CİDDİ’
 
Virüse karşı halen etkili bir ilacın bulunmamasına değinen Yavuz, geçmiş yıllarda farklı mikroorganizmalara karşı kullanılan bazı antimikrobik ilaçların bu virüse karşı da deneysel ortamlarda etkili olabildiği görüldüğünü aktardı. Yavuz, “Bu ilaçlar başta ağır seyirli olgularda olmak üzere bazı hastalarda kullanılmıştır. Olguların ilk ortaya çıktığı ve şu ana kadar en fazla olgunun belirlendiği Çin'de yetkililer, salgının hızının azaldığını bildirmiş ve Mart sonu veya Nisan ortasında da bu bölgede kontrol altına alınacağını hesapladıklarını ifade etmişlerdir. Ancak İran, Güney Kore, İtalya gibi bazı ülkelerde, salgının ilk ortaya çıktığı Çin'le ilişkisi olmayan, ülke dışına çıkmamış insanlarda da hastalık tanımlanmış olup, bu durum salgının diğer ülke ve bölgelere de yayılımı ve küresel salgın (pandemi) riski konusunda ciddi endişelere neden olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
‘ÜLKEMİZ SALGIN RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA’ 
 
“Ülkemizde henüz tanımlanmış bir olgu yoktur. Ancak ülkemiz de diğer tüm ülkeler gibi COVID2019 salgını riskiyle karşı karşıyadır” diyen Yavuz, şunları söyledi: “Salgının başlangıcından itibaren şüpheli olguların girişlerinin sınırlandırılması, şüpheli olguların erkenden saptanması ve izolasyonu, hastalığın tanısının hızla konularak hastanın izolasyonu ve temaslıların takibi, olası salgın senaryolarına göre alt yapı değerlendirmeleri, ek hastane seçenekleri, malzeme ve ekipman gereksinimleri belirlenerek, olası çözümler oluşturulması gibi çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu salgının ilerleyen günlerde ne şekilde seyredebileceğine dair elimizde belli veriler olmasına karşın, gerçek durumun nasıl olacağını tamamen öngörmek söz konusu değildir ve alınacak ek önlemler, çok yakından durum değerlendirmesi yapılarak gereğinde güncellenmelidir.” 
 
‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA ÖNLEM ALMALI’
 
“Bu amaçla, tanı testlerinin miktarının artırılması ve bu testlerin ülke genelinde çok sayıda laboratuvarda yapılabilir olması gelecek kurgusu açısından önemlidir” diyen Yavuz, sağlık çalışanlarının da hasta insanlara bakarken alması gereken önemler olduğunu vurguladı. Yavuz, dünya genelinde 2 bin sağlık çalışanına bu virüsün bulaştığını ve 6 sağlık çalışanın bu salgından hayatını kaydettiğini belirtti. 
 
‘EN ETKİLİ YÖNTEM TEMASTAN KAÇINMAK’
 
Hastalıktan korunmak için henüz bir aşı geliştirilmediğini kaydeden Yavuz, “Çinli yetkililer, geçtiğimiz hafta içinde laboratuvar çalışmalarını tamamladıkları bir aşının klinik çalışmalarına Nisan ayı itibariyle başlayacağını bildirmiş olmakla birlikte, bu klinik çalışmaların yapılma süresi nedeniyle 1 yıldan önce insanlara uygulanabilir hale gelecek bir aşının geliştirilmesi beklenmemektedir. Bu nedenle korunmada şimdilik en etkili yöntem virüsle (hasta kişilerle) temas etmekten kaçınmaktır” diye aktardı. 
 
ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
 
Hastalıktan korunmak içinde bilgilendirmelerde bulunan Yavuz, şunları aktardı: “Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekir. Zorunlu olmadıkça hastanelere gidilmemesi; ellerin sık sık (özellikle toplu taşıma kullandıktan, kalabalık yerlerde bulunduktan sonra olmak üzere) su veya sabunla yıkanması veya görünür kirlenme yoksa yüzde 60-80 alkol içeren solüsyonlarla 30 saniye ovuşturulması gerekir. Ellerle ağıza, buruna, gözlere dokunulmaması; hapşırık, öksürük vb. belirtileri olan kişilere 1 metreden fazla yaklaşılmaması gerekir. Ateş, hapşırık ve öksürüğü olan kişilerin evde kalması ve mümkün olduğunca diğer insanlarla temasını kısıtlaması; hapşırık ve öksürük görgü kurallarına uyulması (ellere asla hapşırılmaması, mümkünse bir kağıt mendile hapşırıp, mendili attıktan sonra ellerin yıkanması veya alkollü solüsyonla ovuşturulması gerekmektedir. Kişilerin özellikle başka kişilerin bulunduğu ortamlara girecekleri zaman tıbbi maske takması, aynı şekilde hastalık belirtileri olan kişilere evde bakan kişilerin de bu tür maske takmaları ve maskeler kirlendikçe bağlantı yerlerinden tutup açarak atmaları ve sık sık el yıkamaları veya alkollü solüsyonlarla el ovuşturmaları elzemdir.”
 
‘ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMELİ’ 
 
Ardından söz alan İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip ise koronavirüsü hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, yurttaşların bu anlamda ciddi kaygılarının olduğunu aktardı. Yurttaşların endişelerini anladıklarını ve bu nedenle Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı’yla iletişim halinde olduklarını vurgulayan Saip, sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Sağlık Bakanlığı’nın şeffaflık konusunda yeterince duyarlılık gösterdiğini belirten Saip, hastanelerdeki acil bölümlerine başvuru vakalarına değinerek, yurttaşların bu süreçte hassas davranması gerektiğini ve hijyenin bu süreçte çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Diğer başlıklar

00:14 ATO: 18 sağlık çalışanına Kovid-19 tanısı konuldu
29/03/2020
23:37 Kayyım yönetimindeki belediyeden Kürtçe atağı!
22:37 Mazıdağı’nda bir köy karantinaya alındı
21:53 CHP’li Ağbaba 'koronavirüsten ölenlerin isimleri e-devlet'te yer alıyor' dedi, girişler engellendi
21:16 İçişleri Bakanlığı’ndan ‘tek-çift plakalı’ koronavirüs tedbiri
20:46 Gözaltına alınan TIR şoförü serbest bırakıldı
20:25 Diyarbakır’da koronavirüsten iki kişi daha yaşamını yitirdi
19:59 Çanakkale’de koronavirüs karantinası
19:48 İzmir Barosu’ndan HMK’da yapılmak istenen değişikliğe tepki
19:40 Koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 131'e, vaka sayısı 9 bin 217'ye yükseldi
19:17 Karantinada kalan umrecilerin bazılarının test sonucu pozitif çıktı
19:03 AKP'nin tedbirlerine tepki gösteren TIR şoförüne gözaltı
18:44 Merkez Bankası: Tüketimde zayıflama yok, büyüme bekliyoruz
18:39 Suriye’de koronavirüsten ilk ölüm
17:59 Batman kayyımından 'site yapım aşamasında' açıklaması
17:18 Fincancı: Cezaevlerinde tahliyeler hızla gerçekleştirilmeli
17:13 Söylenmeyen sözler nedeniyle HDP'li Tosun’a soruşturma açıldı
17:05 Urfa’da çok sayıda bina karantina altında
16:38 360 kişiyi taşıyan gemi Ege Denizi açıklarında kaldı
16:35 Devrimci 78’liler Federasyonu: Kızıldere geçmişten geleceğe bir yolculuktur
15:46 İşçiler için gelir güvencesi talebi
15:45 İETT’de koronavirüs şüphesi: 7 çalışan karantinaya alındı
15:43 HDP’den koronavirüse karşı 12 önlem
15:31 Türkiye 4'üncü kez Hesekê’nin suyunu kesti
15:30 AKP Meclis’te ‘esnek çalışma’ dönemi başlattı
15:29 Çankırı’da bir köy karantinaya alındı
15:25 ‘Devlet kadın ve çocukları korumak yerine failleri korumayı seçmiştir’
15:24 Kürt Araştırmalar Derneği'nden online kurs
15:06 Rize’de koronavirüs karantinası genişliyor
14:41 İnfaz düzenlemesinde yeni yönetmelik: Düşman infaz düzenlemesi
14:30 Bärbel Kofler: Kayyım atamaları siyasi amaç taşıyor
14:15 Kadın Meclisleri'nden 'Şiddetten Korunma Kılavuzu'
13:54 'Öğrencilerin yüzde 20'sinin internete erişimi yok'
13:38 Salgın tehdidine rağmen yüzlerce işçi yan yana çalıştırılıyor
13:37 CHP’li Sertel: Tüm sağlık emekçilerine ek ödeme yapılsın
13:31 'Asılsız haberlere itibar etmeyin'
13:31 Dünya basınında korona: Latin Amerika’da kadına şiddet arttı
13:00 Salihli Çevre Derneği: Ekolojik sistemi yağmalamaktan vazgeçin
12:25 ‘Evde yalnız değilsin’
11:58 İzmir Barosu: İşçiler ‘Ölüm ya da açlık’ ikileminden kurtarılmalıdır
11:48 Êzidî mezarlığına saldırıya tepki: Ölülerimize saygı duyun
11:05 7 ilde yağış bekleniyor
11:05 SES, sağlık çalışanları için hazırladığı talepleri paylaştı
10:43 72 yaşındaki tutuklu annesi: Bu adaleti kabul etmiyoruz
10:38 Tutuklulara korona tehdidi: Virüslü birini aranıza getiririz
10:34 Emeklilerin bayram ikramiyeleri 7-11 Nisan arasında ödenecek
10:26 Koronavirüste son 24 saat: Ölümler 30 bini, vaka sayısı 650 bini geçti
10:24 Kars Kent Konseyi’nden dayanışma çağrısı
09:16 Uyarılara rağmen koğuşlara 50 kişilik ekiple baskın
09:14 Fotoğraflarla Ankara’nın korana günleri
09:13 'Siyasi tutukluların kapsam dışında bırakması eşitlik ilkesine aykırı'
09:12 Tutuklular alınmayan salgın önlemleri yüzünden endişeli
09:12 KHK'li sağlıkçılar salgınla mücadelede gönüllü çalışmaya hazır
09:11 'Salgın ortamında yapılan kayyım atamaları fırsatçılıktır'
09:10 Batman kayyımı gelir gelmez Kürtçeyi sildi
09:09 Sağlıkçıların en büyük sıkıntısı koruyucu maske ve eldiven eksikliği
09:08 Mersin esnafı tepkili: Paket yandaşa
09:07 DEDAŞ çiftçilere verilen desteğe el koydu
09:06 Alınak'ın korona nedeniyle tahliye talebine ret
09:02 Silopi Belediyesi geliri düşük ailelerin tespitine başladı
09:00 Sağlık emekçileri sürekli sağlık taramasından geçirilmeli
09:00 29 MART 2020 GÜNDEMİ
08:38 Yeni Hasankeyf’i bir kez daha su bastı
28/03/2020
23:16 İşçiler memleketlerine gitmek için otogara akın etti
23:06 Nusaybin'deki trafik kazasında 1 kişi öldü
22:15 Paylaştığı video ile 'Sizler hepiniz benim sesim olabilirsiniz' dedi
21:58 İstanbul'da çocuklar market ve pazar yerlerine alınmayacak
21:27 Kovid-19 testi olmayınca tomografi sonucuyla karantinaya alındı
20:44 KESK’ten Ankara koronavirüs raporu: Önlemler yetersiz
20:28 Dersim’de virüs tespit edilen köy karantinaya alındı
20:05 Bursu kesilen öğrenciler: KYK koronavirüs kadar tehlikeli
19:58 Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 108'e yükseldi
19:14 11 askerin koronavirüse yakalandığı iddiasını Bakan'a sordu
17:57 Rusya: Koronavirüsü tedavi edecek ilacı geliştirdik
17:47 Salgınla mücadeleyi eleştirince ifadeye çağrıldı
16:47 DİSK-AR: 15 milyon işçinin 3 aylık ihtiyacı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanabilir
16:25 5’inci Küresel İklimi Grev’i salgın yüzünden dijital alana taşındı
16:12 Diyarbakır'da bir bina daha karantina altına alındı
16:09 İstanbul’dan Cizre’ye gelen öğrenci karantinaya alındı
15:48 Tekerlekli sandalyedeki tutuklu virüsten nasıl korunacak?
15:18 Diyarbakır Barosu: İddianame Elçi cinayetini perdeleme girişimidir
15:02 Siirt Belediyesi toplu taşımayı durdurdu
15:00 Karantinadaki mahallede sağlık taraması yapıldı
15:00 Bakan Selçuk: ‘EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak
14:59 Kılıçdaroğlu: Etkin, geniş ve yaygın bir sokağa çıkma yasağına ihtiyaç var
14:33 Hasta tutuklu Keleş’in ilacı 1 yıldır verilmiyor
14:24 'Roboski'ye adalet gelmeden Türkiye'ye gelmez'
14:23 Askerlerde korona endişesi: 55 kişilik koğuşlarda 100 kişi kalıyor!
14:11 Diyarbakır’da Kovid-19 vakası artıyor
13:53 Ambargo altındaki Mahmur Kampı halkına Özerk Yönetim’den destek
13:32 Af Örgütü'nden tutuklu gazetecilere dair çağrı
13:22 Cumartesi Anneleri: Daha yüksek sesle insan hakları talep etme zamanıdır
13:22 Kayıplar için 581’inci eylem: Hakikat komisyonu kurulsun
13:21 ‘Hasta tutukluların tahliyeleri acil olarak sağlanmalıdır’
13:13 KKTC'de koronavirüs nedeniyle ilk ölüm
12:23 HDP'li vekil Habip Eksik: AKP çalmak için kayyım atıyor
12:21 Ankara Büyükşehir Belediyesi sayaç okuma işlemlerini durdurdu
12:21 Grup Yorum üyeleri için İçişleri Bakanlığıyla görüşüldü
12:20 ‘Ücretli öğretmenler açlığa terk edilemez’
12:20 Prof. Dr. Çelik: Çocuklar daha fazla kişiye virüs bulaştırabilir