Akçakale’ye sevkiyat, Girê Spî’ye bombardıman

img
URFA - Askeri operasyonun merkezi olan Akçakale’ye asker sevkiyatı sürerken, ilçenin karşısında bulunan Girê Spî’ye yönelik bombardıman yoğunlaştı. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri operasyonu, bugün saat 16.00’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla başladı. Operasyon başlamadan önce Urfa’nın Akçakale ilçesinde tüm iletişim ağları kesildi. Telefon şebekesi ve internetin kesildiği kentten obüs bataryalarıyla Girê Spî’de (Tel Abyad) belirlenen hedeflere 7 ile 10 arasında atış yapıldı. Atışın yapılmasının ardından bir süre sonra hedef alınan bölgelerden siyah dumanlar yükseldi. 
 
Yapılan atışların ardından ilçe merkezinde sessizlik hâkim oldu. Atışın yapıldığı Girê Spî’den ise Akçakale’ye yönelik bir karşılık verilmedi. Askeri operasyon sınır hattında devam ettiği esnada ilçeye Antep’ten hareket eden çok sayıda askeri zırhlı araç ulaştı. 
 
BÜYÜK PATLAMALAR
 
Saat 16.00’da başlayan atışlar, saat 16.40 sıralarında son bulurken, Girê Spî yönelik atışlar saat 18.30 sıralarında tekrardan başladı. Atışlar tekrardan başlamadan önce Akçakale ile Ceylanpınar arasında olan Ekinyazı bölgesindeki karakollara yaklaşık 50 tane kirpi tipi askeri araç ile komando sevk edildi. Öncül, Ekinyazı, Tatlıcak ve Pekmezli mahallelerindeki sınır hattına yerleştirilen obüs bataryası, tank ve toplarla Girê Spî hedef alınıyor. Girê Spî semalarında saat 19.00 sıralarında görülen bir SİHA ise kentin merkezinde 3 noktaya bomba bıraktı. Bomba bırakılmasının ardından büyük bir patlama yaşanırken, kısa süreli yangın çıktığı gözlendi. Girê Spî’nin doğusuna gerçekleştirilen bir atış sonrası ise bölgedeki ekinlerde yangın çıktı. Doğu bölgesine yapılan bir atıştan kaynaklı da çok büyük bir patlama olurken, ardından kentte elektrik kesildi. Karanlığa gömülen kente, Akçakale tarafından atışlar sürüyor. 
 
SINIRA ASKER SEVKİYATI 
 
TSK, Girê Spî’de belirli hedefleri bombalarken, diğer taraftan Akçakale’nin doğusuna doğru uzanan sınır hattına zırhlı araçlarla asker sevkiyatı devam ediyor. Sevk edilen askerlerin bölgedeki karakollara yerleştirildiği belirtiliyor. Kilis’ten yola çıkan ÖSO grupları saat 21.00 sıralarında Akçakale kent merkezine ulaştı. Yaklaşık 20 araçlık askeri konvoy Akçakale Geçici Barınma Merkezine giriş yaptı. 
 
EVLERE HAVAN TOPU ATILDI
 

Urfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan Öncü Mahallesi’ne havan topu atıldı. Evde kimsenin olmaması üzerine ölen ya da yaralanan olmadı.