ABD'li Senatör'den Türkiye'ye sert mesajlar

img

HABER MERKEZİ - ABD'li senatörü Lindsey Graham, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu üzerine “Kongre'de Erdoğan'a ağır bedel ödetme çabasına liderlik edeceğim" dedi.

 
ABD’de Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen senatörü Lindsey Graham, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon başlatan Türkiye'ye yönelik sert mesajlar verdi.
 
Graham, Twitter hesabından “#StandWithTheKurds (KürtlerleBirlikteDurun)” etiketini ile yaptığı paylaşımlarında şu mesajları verdi: 
 
“Medyadaki haberler doğruysa ve Türkiye Suriye'nin kuzeyine girdiyse, bir felaket yapım aşamasında demektir. 
 
Trump yönetimi tarafından utanmazca terk edilen Kürt müttefiklerimiz için dua edelim. Bu hamle IŞİD'in dirilişini garanti eder.
 
Kongre'de Erdoğan'a ağır bedel ödetme çabasına liderlik edeceğim.
 
İşlemiş olan güvenli bölge konseptine geri dönmek için hala zaman varken rota değiştirmesini Başkan Trump'tan talep ediyorum.
 
Amerikan izolasyonizmi 2. Dünya Savaşı'ndan önce, 11 Eylül'den önce işe yaramadı, şimdi de yaramayacak. IŞİD'le savaş sözkonusu olduğunda, Amerikan ulusal güvenliğini Rusya, İran ve Türkiye'nin taşeronluğuna emanet etmek kötü bir fikir. Aksine inanmak, çok tehlikeli."
 
Cumhuriyetçi Senatör, önceki gün  yaptığı açıklamalarda da "Türkiye Suriye’ye girerse yaptırım kararı çıkarıp NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız" tehdidinde bulunmuştu