NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin ölçülü olacağına inanıyorum

img

HABER MERKEZİ - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin açıklama yaptı.

 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyonu onaylayan bir açıklama yaptı. Stoltenberg, “Türkiye'nin faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum” dedi. 
İtalya'nın başkenti Roma'da Başbakan Giuseppe Conte ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, Türkiye'nin operasyonuyla ilgili NATO'ya bilgi verdiğini açıkladı.

"Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" iddiasında bulunan Stoltenberg, ülkenin aynı zamanda çok sayıda mülteciye ev sahipliği yaptığına söyledi. Stoltenberg, operasyonla ilgili, "Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bölgede istikrarsızlığı ve gerginliği artıracak adımlardan kaçınması gerektiğini sözlerine ekleyen Stoltenberg, aynı zamanda IŞİD'e karşı elde edilen önemli kazanımların korunması gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Cuma günü Türkiye'ye düzenleyeceği resmi ziyarette AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'la bir araya geleceğini açıkladı.