• img

  ABD ve Rusya hesapları Suriye savaşını derinleştiriyor

  Mart 2011'den bu yana süren Suriye iç savaşı, ABD ve Rusya'nın çıkar çatışmasında kullandıkları Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısıyla birlikte iyice derinleşti. ABD, bölgedeki petrol sahaları, Rusya ise enerji merkezleri üzerinde hakimiyet kurmak isterken, Türkiye’nin saldırılarına karşı duran QSD ve Özerk Yönetim ise, kurulan sistemi korumak için bir çok Avrupalı güç ile ilişki halinde.

 • img

  HDP'nin yeni yol haritası ne olacak:
  Sine-i millet mi, kazanımları koruma mı?

  HDP, yarın tüm bileşenleriyle Ankara’da gerçekleştirilecek toplantıda yeni döneme dair yol haritasını belirleyecek. İktidarın süren baskı ve kayyum politikasına yanıtın ne olacağı tartışmasını yürütecek HDP, ya “sine-i millet” kararıyla Meclis’ten çekilecek ya da kazanımlarını koruyarak ‘Üçüncü Yol’ seçeneğini büyütecek.

 • img

  Suriye'deki Hristiyan halkları hedef alan soykırım

  Suriye iç savaşının başladığı 2011’den bu yana DAİŞ ve benzeri örgütlerin saldırılarına maruz kalanlar arasında Hristiyan inancına mensup farklı halklar yer aldı. Bugün doğrudan Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük sürdürdüğü saldırılarda da yine Hristiyan halklar hedef olup, göçe zorlandı, din insanları öldürüldü, mabetleri tahrip edildi.

 • img

  Ateşkeslere uymayan TSK-SMO’nun hedefi Til Temir ve M4 karayolu

  ABD ve Rusya’nın sağladığı ateşkes mutabakatlarına QSD uyarken, Türkiye ve paramiliter gücü SMO, 32 kilometre derinliğindeki M4 Karayolu ve Til Temir'i hedef alarak, yayılmaya çalışıyor. Bu duruma ABD ve Rusya ise göz yumuyor.

 • img

  Şemdinli tanıkları: En büyük kahramanlık o aracı ölümüne korumamızdı

  Bombalanan Umut Kitapevi'nin sahibi Seferi Yılmaz, o gün suçüstü yakalanan failler bugün aklanmak istense de, “Bu dava halkın davasıdır ve halk bunu asla unutmaz" diyerek, olayın mutlaka aydınlatılacağını söyledi. O güne tanıklık edenler için ise, unutulmaması gereken şey halkın saldırganlara ait o aracı “ölüm” pahasına korumasıydı.

 • img

  Komisyon raporu Dolmabahçe görüşmesiyle silindi

  Umut Kitabevi’nin bombalanmasıyla ilgili TBMM'de kurulan Şemdinli Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, açılan dava ile aynı akıbete uğradı. Komisyon üyesi eski milletvekili Ahmet Faruk Ünsal, Erdoğan ile Yaşar Büyükanıt arasındaki Dolmabahçe görüşmesinde “derin devlet ile AKP’nin Şemdinli davası üzerinde nikâh kıydığı” söyledi.

 • img

  Leyla Güven: Çözüm için İmralı kapısı açılmalıdır

  DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle geçen yıl 8 Kasım'da başlattığı açlık grevi eylemi ile İmralı Cezaevi kapısının yıllar sonra açıklamasını sağlayan isim oldu. Milyonların sahiplendiği eylem karşısında devletin o dönem adeta şok olduğunu dile getiren Güven, "Kürt sorununun çözümü için devletin İmralı kapısını açması gerektiğini" söyledi.

 • img

  Umut Kitapevi Ankara dehlizlerinde kayboldu

  Halk tarafından suçüstü yakalanan derin devletin "iyi çocuklarının" Umut Kitapevi'ni bombalamasının üzerinden 14 yıl geçti. “Derin ilişkilerin çözülmesi" için tam bir turnusol olan Şemdinli Davası da Ankara'nın derin dehlizlerine bırakıldı.

 • img

  4 Kasım darbesinden bugüne
  Temelli: HDP bir ruhtur, engellenemez

  Üç yılını geride bırakan 4 Kasım darbesini değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “HDP’li siyasetçileri gözaltına alarak, tutuklayarak, siyaset yapmasını engelleyemezsiniz. Çünkü HDP bir ruhtur, bir sevdadır, bir mücadele tarihidir” dedi.

 • img

  4 Kasım darbesinden bugüne: Vebali ağır oldu

  Kürt siyasetinin “siyasi darbe” olarak tanımladığı 4 Kasım’ın üzerinden 3 yıl geçti. O günden bu güne Kürt siyaseti üzerindeki baskılar hiç dinmedi. Ferhat Encu “Sonuç alamadılar” derken, Avukat Reyhan Yalçındağ “siyasetin yargısallaşmasına” dikkat çekti. 4 Kasım tutuklusu İdris Baluken, çözüm için İmralı’yı işaret etti.

 • img

  Suriye'de kurulan yeni ittifaklar ve stratejileri

  Türkiye'nin ABD ve Rusya’nın onayıyla Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik giriştiği saldırı, sahadaki dengelerini değiştirdi. Özerk Yönetim, oluşan yeni dengede Şam rejimi ile birlikte Suriye'nin geleceği konusunda adımlar atarken, anlaşmış görünen ABD ile Rusya'nın açmazları ise petrol ve İran başlıkları.

 • img

  'Dünya Kobanê Günü' nasıl ortaya çıktı?

  Lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü DAİŞ için sonun başlangıcı 2014 yılında Kobanê’ye yönelik giriştiği saldırı oldu. Dün DAİŞ’e karşı sınırları aşan direnişi “1 Kasım Dünya Kobanê Günü” ile sahiplenen halklar, bugün de Türkiye’nin saldırılarına karşı “Dünya Rojava Günü” ilan edilen 2 Kasım’da direnişe destek veriyor.

 • img

  Türkiye’nin değişmeyen partneri: Bir ganimet örgütü, dün ÖSO bugün SMO

  Suriye iç savaşında paramiliter güç olarak kullanılan dünün Özgür Suriye Ordusu, bugünün Suriye Milli Ordusu, kabarık sabıkalarıyla artık Türkiye’nin değişmez saha partneri. Bir “ganimet örgütü” olan bu gruplar, işkence, infaz, yağma, tecavüz ve kafa kesmelerle hafızalara kazındı.

 • img

  Suriye masasını halkların direnişi belirleyecek!

  Türkiye’nin ABD-Rusya çatışmasından yaralanarak Kuzey ve Doğu Suriye’ye girmesi bölge dengelerini değiştirdi. ABD ve Rusya’nın ‘anti Kürt’ siyasetinden faydalandığı Türkiye, bu kez Suriye Milli Ordusu unsurları ile sahada ve masada yer alma çabasında. Küresel güçlerin kendi hesaplarına göre kurmayı planladığı masayı o toprakların gerçek sahiplerinin seçtiği direniş çizgisi belirleyecek.

 • img

  Suriye’de herkes kozunu oynadı: Sırada Kürtlerin hamlesi var

  ABD ve Rusya oyun kuruculuğunda Suriye’nin toprak bütünlüğü koruma adına parçalanırken, Türkiye, Kürt karşıtlığıyla rejimle pazarlığa oturdu. Rol kaybeden Almanya ve Avrupa ülkeleri son çıkışlarıyla masada yer isterken, İran şimdilik “bekle gör” pozisyonunda. Herkesin çıkarını korumaya çalıştığı ve parçaladığı Suriye’de hamle sırası Kürtlerde…

ARA